Satın Alma Rehberi

satin alma

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ´NDE (KKTC) EMLAK ALIMI

KKTC'de mülk satın almak, yasa ve yasal prosedürü bilmeyenler için karmaşık ve yorucu olabilir.  Bu sayfalarda verilen bu bilgiler, Kuzey Kıbrıs'taki konut ve ticari mülklerin satılması ve satın alınması için iletim prosedüründeki uzun yıllara dayanan deneyimden faydalanarak, bu alanda uzman bir tanınmış avukat tarafından sağlanmıştır.

Mülkünüzün türü nedir?

Ada bölündükden sonra, 1974’te Kuzey Kıbrıs kendi kural ve yönetmeliklerini geliştirmiş ve Kıbrıslı Türkler tarafından gayrimenkul mülkiyeti devir işlemi ile ilgili olarak farklı bir yasal sistem kurulmuştur. Açıklanması gereken ilk ve en önemli konu, bugün KKTC'de var olan çeşitli tapu türleridir.

Çeşitli Tapu Tapuları aşağıdaki gibidir:

Kıbrıs Türk veya diğer yabancı mülkiyet öncesi 1974: Bu tip tapuların tamamen güvenli olduğu düşünülmektedir.

Kıbrıslı Rumlar, 1974 öncesi, KKTC Özgürlüğü olarak bilinen ve Eş deger ya da Değişim Arazisi olarak adlandırılmıştı. Bu, KKTC Hükümeti tarafından Kıbrıslı Türklere adanın bölünmüş olduğu zamanda onların Güneyde kaybettikleri toprakları karşılığında verilen topraktır. 1983 KKTC Anayasasına dayanarak, tüm tapular düzeltilmekte ve KKTC tapuları olarak adlandırılmakta ve yerlilere ve / veya yabancılara serbestçe devredilmektedir.

Tahsis (TMD) Tapuları: Bu, 1974'ten önce bir Kıbrıslı Ruma ait olan topraktır. Tahsis tapuları, 1974 sonrası KKTC Kuzey Kıbrıs hükümeti tarafından çıkarılmış ve bir Kıbrıslı Türk mülteciye veya bir Türk kıtasına yerleşene verilmiştir.

Konut Kredisi - KKTC Hükümeti tarafından sahip olunan ve uzun vadeli 49 yıl süresine kiralanacak mülklerdir.

Mülk Alımına Dair Vergiler

Herhangi bir mülkün alış/satış işlemi ile ilgili dört esas vergi vardır, bu vergiler aşağıdaki gibidir:

K.D.V.- Vergi dairesi, Satış Sözleşmesinin bir suretinin tapu devirinden önce sunulmasını talep eder. Daha sonra, mülkün Sözleşme değerine göre KDV hesaplanır ve sözleşme değerinin % 5'i olarak belirlenir. KDV ödemesi, işlemin KDV'ye bağlı olup olmadığına aittir. Bu, Satıcının (mülkün mülkiyetine sahip olan kişi, veya mülkiyete sahip olmamakla birlikte) Vergi Dairesi tarafından 'Profesyonel Satıcı' olarak kabul edilip edilmediğine bağlıdır (İşlemin ticari nitelikte mi yoksa kâr mı olduğu). Satıcı bir Profesyonel Satıcı olarak kabul edilirse, işlem KDV'ye tabi (bağlı) olacaktır. Satıcı bir Profesyonel Satıcı değil, özel bir kişi ise, işlem KDV'ye tabi (bağlı) olmayacaktır.

Devir Ücreti- Devir Ücreti tapu devir işlemleri gerçekleşmeden önce alıcı tarafından Tapu ve Kadastro Dairesine ödenir ve mülkün vergi değerinin 12 %-dir. Tapu ve Kadastro Dairesi Satış Sözleşmesini, emlak vergi değerlendirmek için tapu devir işleminden önce inceleyecek ve Devir Ücretini vergi değeri üzerinden hesaplayacaktır. Devir Ücreti genellikle Alıcı tarafından ödenir, ancak bu Satış Sözleşmesindeki taraflar arasında değişebilir.

Not: İlk %6'lık kısım sözleşme tescilinde, kalan %6'lık kısım ise Koçan alımında ödenir.

Damga vergisi- Damga Vergisi Vergi Dairesine ödenir ve mülkün sözleşme değeri üzerinden hesaplanır. Damga Vergisi genellikle Alıcı tarafından ödenir, ancak bu Satış Sözleşmesindeki taraflar arasında değiştirilebilir. Tüm Satış sözleşmeleri imzalandığı zamandan 21 gün içerisinde Tapu ve Kadastro Dairesi Bölge Müdürlüğünde kaydedilmelidir. Damga Vergisinin kayıt yapılabilmesi için  0,5% oranında ödenmesi zorunludur.

Sermaye Kazançları Vergisi (Stopaj)- Sermaye Kazançları Vergisi genellikle Satıcı tarafından ödenebilir, ancak bu her zaman Satış Sözleşmesindeki taraflar arasında değiştirilebilir. Vergi Dairesi, Satış Sözleşmesinin bir kopyasının tapu devri öncesinde sunulmasını talep eder. Daha sonra, mülkün vergi değerine dayanarak Sermaye Kazançları Vergisini hesaplar ve bu, hazırda  4 %tür. Sermaye Kazanç Vergisinin, sadece satıştan elde edilen kar değil, tam satış fiyatından ödenmesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Ayrıca, bu vergiyi sadece bir kez ödemekten vazgeçme hakkına sahipsiniz, böylece bunu yaptığınız zaman akıllıca seçmelisiniz.

Biz size nasıl yardımcı olabiliriz?

Biz Ingilizce ve Türkçe bilen, aynı zamanda İngiltere ve KKTC yasaları iyi bilen avukatlarla çalışıyoruz. Onlar taşınmaz mülk almak isteyen müşterilere bağımsız ve profesyonel hizmetler sunarak, müşterilere ön aşamadan tamamlanma aşamasına kadar güvenli ve verimli işlemlerin yapılmasında yardımcı olacaklar.

İlk toplantıda, siz satın aldığınız mülkün özelliklerini konuşacaksınız ve satın alma fiyatı, ödeme planı ve satışa dahil olan tüm ürünler ile ilgili olarak satıcı ile yaptığınız herhangi bir resmi olmayan anlaşmayı inceleyeceksiniz. Vergi ve ücretler dahil olmak üzere takip etmeniz gereken prosedürler, işlemlerin güvenli ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak için sizin adınıza artı ödemeler yapmanız gerekecektir. Bu etap, aynı zamanda, uzun bir süredir. Kuzey Kıbrıs'tan uzak bir yerdeyseniz, belge imzalamak için sizin adınıza harekete geçilmesini sağlamak için sizden bir vekaletname alınması gerekebilir.

Son kanunların sonucu olarak, Sizin kimliğiniz sizin adınıza çalışmaya başlamadan önce onaylanacaktır.

Kimlik aşağıdaki gibi olmalı:

* Orijinal Pasaport/ Orijinal Ehliyet

* Son Banka Ekstresi/ Elektrik Faturası (3 aydan eski olmayan)

Ayrıca, mevcut Kara Para Aklama Düzenlemelerine uygun olarak daha fazla belge işlem gerekli olabilir. Bununla ilgili size açıklama yapılacaktır.

Devir İşlemi Hizmetlerinin genel esasları aşağıda özetlenmiştir:

Satıcının taşınmaz mülkün kayıtlı mülk sahibi olduğunu ve mülkiyetin herhangi bir iadeden, masraflardan veya tazminattan muaf olduğunu onaylamak amacıyla ilgili Tapu ve Kadastro Dairesinde bir tapu kayıt araması yapılacaktır.

Tüm belgeler incelenecek  ve ilgili bina izinlerinin, inşaat izinlerinin ve onaylarının alındığı kontrol edilecektir.

Haklarınızı ve çıkarlarınızı korumak için, bir Satış Sözleşmesi hazırlanacak ve özel taleplerinize göre hazırlanacaktır. Bu sözleşme satış şartlarını, tamamlanma tarihlerini, ödeme planını ve herhangi bir taşınmaz malları ve tertibatları, her iki tarafın sorumluluklarını, gecikme cezalarını ve tazminat maddelerini belirleyecektir.

Sözleşme, size ve satıcıya inceleme için verilecek ve her iki taraf da şartlardan memnun kaldıysa sözleşme imzalanacaktır. Arama sonuçlarından memnun olduktan, sözleşmeler imzalandıktan ve değiştirildikten sonra, Satış Sözleşmesi Tapu ve Kadastro Bölge Dairesine kaydedilecektir. Kayıt gerçekleşmeden önce Sözleşmenin imzalanmasından itibaren 21 gün içerisinde Tapu Bölge Dairesi'nde taşınmaz mal alımı için tüm satış sözleşmelerinin tescil edilmesi ve damga vergisinin daha önce mülk değerinin  0,5 %'i oranında ödenmesi gerekiyor. Sözleşmenin kaydedilmesi, satılmakta veya üçüncü bir kişiye devredilen mülkten ve mülkünüze daha sonradan verilecek olan herhangi bir teminattan korunmanızı sağlar.

KKTC'nin kanunlarına göre, KKTC vatandaşı olmayanlarının, mülkün yalnızca bir konuttan ibaret olması ve transfer süresinde mülkün tamamlanmış olması koşuluyla (bir şirket oluşturmazsanız veya yerel bir kişiyle güven oluşturmazsanız), hane başına maksimum 5 dönüm alana kadar tek bir mülke sahip olma hakkı var. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 'nin Taşınmaz Mülkiyet Devralımı ve Uzun Vadeli Kira (Yabancılar) Yasasına göre (KKTC), KKTC vatandaşı olmayanlar mülkiyet onların adına kayıtlı olmadan önce KKTC Bakanlar Kurulu'ndan Satın Alma İzni alması şarttır.

Bakanlar Kurulu gerekli araştırmaları yapacak. Buraya arazi, askeri ve göçmenlik araştırmaları aittir. Bakanlar Kurulu sizin iyi bir karaktere sahip olduğunuzu ve sabıka kaydınızın bulunmadığını bilmeli. Mülkü satın almanız için yeterli izin verilmesi şarttır. İzniniz alındıktan ve gerekli tapu değerleme formları doldurulduktan sonra size bildirilecektir. Tamamlanması gereken vergiler ödenecek ve tapuların adınıza deviri işlemi yapılacaktır.

Satın alma izninin alınması uzun süreli bir prosedür olabilir ve bir yıla kadar sürebilir ancak bu, sözleşmeler bir kez değiştirildikten sonra yeni mülkünüze sahip olamayacağınız anlamına gelmez.

Kuralların ve vergilerin değişebileceğini ve şu anda geçerli olduğunu garanti etmek için yukarıdaki bilgileri bir avukat veya yerel vergi daireleriyle kontrol etmenizi rica ederiz.

Bu satın alma süreci biraz göz korkutucu ve karmaşık görünebilir olsa da, aslında çok basittir ve Azant Real Estates sizin için sorunsuz bir satın alma süreci için her adımınızda sizinle birlikte olacaktır.

Daha detaylı bilgi için [email protected] ;adresinden bize e-posta gönderebilir ya da [email protected] ;adresinden bu bilgiyi sağlayan uzman avukat Pınar hanım ile iletişime geçebilirsiniz.

 

AZANT GROUP - GÜVENEBİLECEĞİNİZ EMLAK ŞİRKETİ

Emlağınızı Doğru Yerden ve Güven Duyduğunuz Emlakçı'dan Alınız.